Roots Music Festival to wyjątkowe wydarzenie. W trakcie dwóch dni festiwalu usłyszymy zespoły i solistów, którzy uprawiają różne gatunki muzyczne. Łączy ich jednak jedno: w swej muzycznej drodze czerpią z tradycji, sięgają do korzeni gatunków, w których tworzą.

Jak piszą organizatorzy: „(…) w świecie kształtowanym modą pochodzącą ze studiów światowych wytwórni płytowych, coraz większą wartością staje się powrót do tradycji, do korzeni które ukształtowały różne gatunki muzyczne i stanowią o ich oryginalności i jednocześnie różnorodności muzycznego rynku”.

Na scenie warszawskiej Proximy 2 i 3 lutego zabrzmi dziesięć różnych, fascynujących koncertów. Poznajmy artystów zaproszonych na I edycję Roots Music Festival!

 

Kraków Street Band

Grają od 2014 i choć zaczynali od Krakowa, teraz znani są w całej Polsce. Na pokładzie siedmiu muzyków, którzy grają na dziesięciu rodzajach instrumentów, m.in. na kontrabasie, saksofonie, harmonijce czy gitarze Dobro.

Mają na koncie cztery płyty, o ostatniej piszą, że jest ona najbardziej wyczekiwaną, bo po trzech anglojęzycznych krążkach, nastał on: polskojęzyczny o tytule „Czekanie”.

Ich muzyka określana jest jako mieszanka folku, bluesa, jazzu, rocka, a nawet country.

 

Żywiołak

Obserwatorzy Mol(l)a doskonale znają tę kapelę. Założona w 2005 roku, już po roku została nagrodzona na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jedną z najbardziej znanych płyt Żywiołaka jest „Nowa Ex-Tradycja”. W 2022 ukazała się ósma płyta „Dekonstrukcja historyczna I”, która jest pierwszą z serii krążków skupionych wokół obrzędowości.

Grają m.in. na lirze korbowej, geśli gdańskiej i zrekonstruowanej gęśli opolskiej, która datowana jest na X wiek! Wizytówką tego folkowego zespołu są nie tylko niezwykłe instrumenty, ale również charakterystyczny, opętańczy i wyzwolony śpiew.

 

Agata Karczewska

Piosenkarka, songwriterka i gitarzystka z Warszawy, której muzyka mieści się w ramach amerykańskiego folku, country i bluesa.

Brała udział w Idolu, a w 2020 była nominowana do Fryderyków za debiutancki album „I’m Not Good at Having Fun”. W zeszłym roku wydała kolejny krążek „On The Wrong Planet”, który jest kontynuacją współpracy z Johnem Porterem. Nagrany wraz z Porterem utwór „No Way to Say Goodbye” powstał w ramach projektu „Estrada w sieci: DUETY”.

 

Leepeck

Pod enigmatycznym pseudonimem kryje się Piotr Lipka – kompozytor, wokalista, songwriter. Leepeck to jest solowy projekt, wcześniej współzałożył zespół Bohema.

Pierwszy album wydał w 2017, zaś po krążku „Borderline” ukazał się kolejny o tytule „Na Mnie Już Czas” (2021). Ta druga płyta idealna będzie dla osób, które lubią podróże – niedosłowne, a w głąb siebie.

Gra na gitarze i harmonijce, a jego głos podobno hipnotyzuje.

 

Jucy

JUCY to wokalistka, songwriterka i instrumentalistka. Gra muzykę pop, a jej pierwszy singiel „Siła” pierwszy raz porwał słuchaczy w 2018 roku. Rok później wydała pierwszą EP-kę, a niedawno także singiel „Jak powiedzieć”, który nagrała wspólnie z wokalistą Apteki – Jędrzejem Kodymowskim.

Jej muzykę odznacza lekkość i folkowy vibe, a poza wokalem odnajdziemy tam również rap i melorecytację. Sama pisze swoje teksty i, jak możemy przeczytać na jej profilu facebookowym, opiera je na własnych doświadczeniach.

 

Klaudia Magica

Klaudia Majkowska gra muzykę, którą można zaklasyfikować jako americana. Łączy w sobie tradycję amerykańskiego brzmienia we współczesnymi gatunkami, jak np. blues czy rock&roll. Niebanalne teksty, mocny i porywający głos to jej znaki rozpoznawcze.

Kilka dni temu wypuściła w świat singiel „Her”, o którym mówi w wywiadach, że jest utworem o niej.  Wraz z singlem pojawiła się informacja o kontrakcie, który Klaudia Magica podpisała w USA!

 

Robert Cichy & Phillip Bracken „Tribute to Neil Young”

Robert Cichy – Wokalista, gitarzysta, kompozytor, producent, laureat dwóch Fryderyków za swoje autorskie płyty, który na swoim koncie ma także udział w nagraniach blisko stu płyt polskich artystów. Z częścią z nich grał koncerty na festiwalach w Polsce jak i na świecie, m.in. w Japonii, Turcji, Francji czy na Mauritusie.
Szerokie doświadczenie muzyka oraz działalność solowa, której nie da się umieścić w konkretnych ramach gatunkowych sprawiają, że koncerty Cichego można określić jako podróż przez słowiański folk, amerykańskie prerie i zadymione nowoorleańskie kluby, z przedłużonym postojem w Nashville i częstymi wizytami na hiphopowych imprezach, o czym się zaraz przekonamy.

Phillip Bracken – doceniany jest za poruszające brzmienie gitary i ciepło głosu. Wielu porównuje go do takich artystów jak Ben Harper, Jeff Buckley, Nick Drake czy Josh Garrels, jednocześnie szanowany za własny styl i gwarancję dużej dawki niepowtarzalnych emocji. Na koncie ma EPkę, album koncertowy, a w 2020 roku Bracken wydał swój debiutancki album „Wolf Ahead Tiger Behind”.

Artyści połączyli siły by zaprezentować największe przeboje Neila Younga w nowej odsłonie. Towarzyszyć im będzie specjalnie na tę okazję dobrany zespół muzyków, obok instrumentów strunowych usłyszymy też etniczne.Gwarancja udanego wieczoru!

 

Jagoda Kret

Polska kompozytorka, songwriterka i wokalistka. Wystąpiła w III edycji The Voice of Poland, gdzie wyróżniała się nie tylko talentem, ale także charakterystyczną barwą głosu. W 2019 zadebiutowała singlem „5 kroków”, a dwa lata później ukazała się debiutancka płyta „O samym braku stabilności”.

Tworzy bluesowo-rockową muzykę, w której wyczuwalne są inspiracje amerykańskim folkiem.

 

Świdermajer Orkiestra

W skład zespołu wchodzi sześciu muzyków, grających m.in. na mandolinie, banjo, kongach czy akordeonie. Ich muzyka to energetyczny folk-rock, przesączony brzmieniami bluesa, reggae i etno-folku. Śpiewają nie tylko swoje teksty, ale biorą na warsztat także poetów (Tuwima, Gałczyńskiego).

Pierwszy krążek grupy ukazał się w 2015 roku, dwa lata później zaś „Prowincja” na której usłyszymy nie tylko Świdermajer Orkiestra, ale także gości takich, jak Bolek Błaszczyk z Grupy Mocarta czy Piotr Rychlec z Zakopower.

 

HLA 4TRANSPLANT

Nazwa grupy odwołuje się do kody transplantacyjnego (Human Leucocyte Antygen). Grają autorski pop-rock, a za ich działaniami stoi misja. Związani z Fundacją Dla Transplantologii, swoją muzyką promują ideę transplantacji. Podczas koncertów starają się uświadamiać słuchaczki i słuchaczy dlaczego przeszczepy są ważne dla każdego z nas.

 

Bilety do kupienia tutaj i tutaj.

 

Informacje o zespołach pochodzą ze stron internetowych i profilów w mediach społecznościowych tychże.

 

Wpis powstał we współpracy z Roots Music Festival.

Mol(l) Płytowy

Mój Facebook: @mollplytowy

Mój Instagram: @mollplytowy

Mój TikTok: @mollplytowy