W moich mediach społecznościowych dość duże poruszenie wywołał materiał o białym śpiewie. Po serii kilku rolek postanowiłam spisać podstawowe informacje o śpiewie białym w formie artykułu. No to jedziemy!

Czym jest śpiew biały?

To rodzaj tradycyjnego, najbardziej naturalnego sposobu śpiewu na terenie Polski, Ukrainy i Białorusi. Widziałam informację, że również w Bułgarii. Zwany inaczej śpiewokrzykiem albo białym śpiewem technicznie polega na tym, że dźwięk wydobywany jest przez wypychanie powietrza przez jak najbardziej otwarte gardło tak, by wykorzystać wszystkie rezonatory w ludzkim ciele. Tak jakby chciało się wypełnić dźwiękiem całe gardło i głowę. Podparcie oddechu przeponą jest tu bardzo ważne. Nazwa 'śpiewokrzyk’ nawiązuje do tego, że często właśnie za pomocą krzyku wydobywa się dźwięki. Jest to też nawiązanie do ludowości tego śpiewu. Ten rodzaj śpiewu wywodzi się ze wsi – śpiewano przy pracy, a samo silne zawołanie czy zakrzykiwanie zdaje się być niezbędną i naturalną umiejętnością na wsi. Nic więc dziwnego, że krzyczenie przeniosło się też na technikę wokalną.

Skąd wzięła się nazwa ‘biały śpiew’?

Niestety do tej pory nie dotarłam do wiarygodnych materiałów, które omówiłyby ten temat. Jako onomastka (badaczka nazewnictwa) spróbowałam opisać skąd według mnie mogła wziąć się ta nazwa. Podzielę się tymi przemyśleniami również tutaj.

Biała barwa kojarzona jest z czymś czystym, pierwszym, jasnym, otwartym, nie mającym nic do ukrycia. Według mnie nazwa ta powstała na zasadzie skojarzeń dogmatów bieli i charakteru śpiewokrzyku (otwarte gardło, śpiewanie pełną piersią, najbardziej naturalny sposób śpiewu, każdy potrafi to robić). Skoro ta technika przywołuje skojarzenia czystości, pierwotności, jasności i otwartości, to biel jest naturalnym skojarzeniem.

Gdzie można posłuchać białego śpiewu?

Daga Dana

Dziadowska

>>Profil na YouTube<<

Hajda Banda

Joanny Lacher (niegdyś członkini zespołu Percival Schuttenbach)

Kapela Ze Wsi Warszawa

Swoi

>>Profil na YouTube<<

Tulia

Zazula

Gdzie można się nauczyć białego śpiewu?

W przypadku tego pytania najbardziej polecam wujka Google i frazę „warsztaty białego śpiewu [miejscowość]”. Choć może się zdawać, że nikt nigdzie tego nie uczy, jest wręcz przeciwnie. Mnie udało się uczestniczyć w takich warsztatach podczas III Festiwalu Baby Jagi w Owidzu (grodzisko, Muzeum Mitologii Słowiańskiej). Poprowadziły je wspaniałe kobiety z Akademii Głosów Tradycji z Gdyni. Pomorzanki i Pomorzanie – wiecie już gdzie szukać 🙂

Ponadto białego śpiewu uczą również wspomniani wyżej Dziadowska (Olica) i Swoi. Polecaj polajkować profile w mediach społecznościowych, bo tam najczęściej widuję ogłoszenia o warsztatach.

Po co ludzie śpiewają takim śpiewem?

To pytanie padło pod jedną z rolek i długo się nad tym zastanawiałam. To tak samo jakby zapytać dlaczego ludzie śpiewają operowo albo estradowo. Jednak czy na pewno? Jeśli biały śpiew najbliższy jest naszym sercom i gardłom (pierwszym ćwiczeniem na warsztatach było wzięcie powietrza w płuca i krzyknięcie w przestrzeń: MAMOOOOO!), skoro każdy z nas może tak śpiewać, to może jednak jest to technika bardziej po coś nam potrzebna niż inne?

Ja pomyślałam, że jest to doskonały sposób, by wyrazić swoje emocje. Nie ma przepisowego natężenia głosu, można więc otworzyć się najszerzej jak się umie albo jak się chce. Można dać sobie upust, wyśpiewać to, co ma się w swoim sercu.

Pod materiałem o tej tematyce padły też odpowiedzi, że:

  • taki śpiew pomaga uwolnić emocje, jest jak medytacja (Dziadowska),
  • białym śpiewem śpiewano niegdyś w grupie i teraz, kiedy również wykonuje się go w grupie, to robi się to dla współbrzmienia, robienia czegoś wspólnie, bo śpiew jest naturalną częścią życia (Dym),
  • nie liczą się napompowane emocje, tak jak na estradzie, a bardziej stany emocjonalne, które ma się w sobie w danym momencie i służy kreacji (Violetsflame).

Zachęcam Cię do zastanowienia się dlaczego według Ciebie ludzie chcą śpiewać białym śpiewem lub po co Tobie jest on potrzebny.

Mol(l) Płytowy